Odpověď na: Patologické a rovnovážné projevy dóš

Úvodní stránka Fóra Základní online kurz ájurvédy (25. 4. 2020) Patologické a rovnovážné projevy dóš Odpověď na: Patologické a rovnovážné projevy dóš

#605

Prakrti váta má vlastnost suchosti. Zda a jak se bude projevovat v životě konkrétního člověka záleží mnoha okolnostech. Víme, že i prakrti váta bude mít v různé míře vlastnosti dalších dóš.

Víme, že hlavní dóša v prakrti má tendenci se zvyšovat, nikoliv snižovat.

Zda má prakrti váta se suchostí, např. v projevu suché kůže, pracovat, „problém“, záleží ponejprve na tom, jak to vnímá a prožívá člověk samotný. „Obtěžuje, trápí mě to? Vnímám to jako problém?“ Pak je tu ájurvédský poradce, který může věci vnímat citlivěji či na základě své zkušenosti a dalších diagnostických nástrojů dovodit, že „něco“ by se v budoucnosti mohlo rozvinout v „problém“, a klienta na to upozornit.

Člověk s prakrti s jednodóšickou vátou má suchou kůži. Jak suchou? Že z ní odpadávají suché šupinky? Že se jí loupe tak, až jí to bolí? Že jí praská vyschlá kůže na patách? Že má jenom takový bělejší povrch kůže? Že nepůsobí jako mastný koblížek? To vše bychom museli vidět v konkrétním projevu, u konkrétního člověka s konkrétním životem. Teoreticky naše hlava vymyslí cokoliv.

Váta nemusí světem chodit se subjektivně problematicky vnímanou suchou kůží (tak, že jí to trápí) jenom proto, že má suchost teoreticky připsanou jako základní vlastnost. Může svou suchou kůži řešit bez teoretických obav, že by šla proti své přirozenosti.

Co vědomá jednodóšická váta může přijmout je, že se u ní suchost bude nejspíš projevovat dříve a více než u jednodóšické kafy. Například, že se u ní mohou dříve objevit vrásky než u jednodóšické kafy, a proto se tím netrápit. Ale například promašťováním vyrovnávat svou reálně projevenou vrozenou tendenci k suchosti. Jednodóšická vata může přijmout a vědět to, že je pro ní nejspíš výhodné se olejovat před sprchou každé ráno, každý den a nevynechávat; zatímco jednodóšická kafa si může olejování občas dovolit vynechat.

Olejování je prospěšné pro všechny prakrti. Proto si ho dovoluji takto doporučovat. Můžeme si hrát s četností, druhem a množstvím oleje, přizpůsobovat vnějším okolnostem.

Pozor na slovo „rovnováha“. Prakrti je vrozená konstituce. Tvrzením ve smyslu „má prakrti je má rovnováha“ jsem chtěla upozornit, že neexistuje ideální, teoretická rovnováha, jak si lidé často myslí. Tedy, že všichni nemáme usilovat o V3 P3 K3.

Teoreticky můžeme vymyslet cokoliv. A zároveň teoreticky skutečně může všechno nastat :-). Zákon nekonečných možností. Jak je toto ale užitečné pro můj život?

V osobním životě se při vyrovnávání prakrti a vikrti a využívání základních vlastností řiďme osobním vnímáním. „Trápí mě to? Je to problém? Ovlivňuje to negativně můj život v dalších oblastech?“ A pokud chceme a jsme toho schopni, můžeme naslouchat lidem, kterým důvěřujeme a které chceme „vyslechnout“, když říkají něco o nás samotných a když nám „radí“.